Biblioteka Centralna w Rudzie Śląskiej

Wpisy

 • środa, 12 kwietnia 2017
  • ... znów w podskokach nadeszły święta...

   najserdeczniejsze_zyczenia_zdrowych_radosnych_6436

                                             życzą  Wasze Bibliotekarki.

   Żeby nie było tak ludycznie, a bardziej podniośle, to wczytajmy się w słowa Zbigniewa Herberta -  to mówi Pan Cogito:

                                                                  

   Rozmyślenia Pana Cogito o odkupieniu

   Nie powinien przysyłać syna

   zbyt wielu widziało
   przebite dłonie syna
   jego zwykłą skórę

   zapisane to było
   aby nas pojednać
   najgorszym pojednaniem

   zbyt wiele nozdrzy
   chłonęło z lubością
   zapach jego strachu

   nie wolno schodzić
   nisko
   bratać się krwią

   nie powinien przysyłać syna
   lepiej było królować
   w barokowym pałacu z marmurowych chmur

   na tronie przerażenia
   z berłem śmierci

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Autor(ka):
   czytelnia123
   Czas publikacji:
   środa, 12 kwietnia 2017 14:59
 • poniedziałek, 10 kwietnia 2017
  • "Właśnie przeczytałam..."

   507350352x500

   Czy w „Kolejności” ważna jest kolejność pojawiających się zwłok? Pytanie o tyle zasadne, że odkrywane ciała bestialsko zamordowanych ofiar są ponumerowane. Co jest powodem tego osobliwego naznaczenia, jaki motyw kieruje niewidzialnym i nieuchwytnym mordercą? To zagadka, którą usiłują rozwikłać policjanci z jeleniogórskiej komendy: komisarz Marek Iwanowicz i podkomisarz Jacek Gawłowski, przy pomocy załogi kowarskiego posterunku. Rzecz dzieje się właśnie w Kowarach, miasteczku popadającym w całkowitą ruinę po upadku przemysłu, ożywionym jedynie nadzieją rewitalizacji zlikwidowanych kopalń dla celów turystycznych , między innymi jedna z tych dolnośląskich kopalń staje się miejscem zbrodni. Dosięgająca miasto i ludzi degradacja społeczna potęguje odczucie grozy w kontekście psychopatycznych zbrodni, na pierwszy rzut oka zupełnie przypadkowych osób. Dlatego też wydaje się, że organom ścigania trudno będzie znaleźć  punkt zaczepienia, przeniknąć zamiary mordercy. Jednak zdeterminowani śledczy nie poddawają się , mozolnie, krok po kroku, prawie że po omacku, kierując się instynktem w końcu natrafiają na ślad, wydarzenie z przeszłości, które, po wielu latach zaowocowało tak okrutną zemstą.

   Dla dwójki dochodzeniowców nie była to pierwsza tak trudna sprawa. Naszych bohaterów spotykamy we wcześniejszej części cyklu o Komisarzu Iwanowiczu i Podkomisarzu Gawłowskim  pt. „Zapora”, a  następnie w kolejnej zatytułowanej „Lęk”. I  jak to zazwyczaj z cyklami bywa, intryga kryminalna stanowi zamkniętą całość w obrębie poszczególnych tomów, ale losy głównych bohaterów toczą się niezależnie od prowadzonych spraw. Dlatego też  przyczyny dręczących Iwanowicza wspomnień należy szukać w narracji „Zapory”, której biblioteka  nie posiada, niestety. Zatem czytelnik pozostaje uboższy o pełnię wiedzy na temat swojego bohatera, za to wspomniany bohater staje się postacią częściowo tajemniczą, co skłania odbiorcę do konfabulacji na temat nieznanych faktów z jego życia prywatnego. Jak mawia klasyk: są to „plusy ujemne, a może i dodatnie”  przytaczanej lektury wyjętej z kontekstu cyklicznego? Któż to wie! Na pewno ten kto przeczyta „Kolejność”, podobnie jak Wasza Bibliotekarka, w oderwaniu od reszty. Ona  nie zgłasza pretensji, wręcz przeciwnie jest bardzo kontenta i z wielką ochotą zachęca do recepcji, nie tylko tej książki Huberta Hendery(a!) (nie mam pewności co do końcówki). Myślę, że nazwisko warte zapamiętania, Hubert Hender powtarzam to z niekłamanym entuzjazmem! Dodam jeszcze niewielki konterfekt i parę słów charakterystyki, czyli POSZUKIWANY HUBERT HENDER…

   91650140x2001

     Kolekcjoner i miłośnik książek. Zaczytany w Dostojewskim, Kunderze, Hrabalu i Eco. Ceni też dobry kryminał i powieść grozy, dlatego w jego twórczości można odnaleźć elementy obu tych gatunków. Wielbiciel gór i mrocznych miejsc. A przy tym nieumiarkowany kawosz.

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Autor(ka):
   czytelnia123
   Czas publikacji:
   poniedziałek, 10 kwietnia 2017 14:21
 • sobota, 01 kwietnia 2017
  • SŁOWEM PODSUMOWANIA

   DSC_1944

   Witam,

   Zgodnie z planem, w miniony czwartek odbyło się spotkanie z panią Sylwią Falkiewicz, praktykującą weganką, która w sposób niezwykle zajmujący starała się przybliżyć mięsożernym - weganizm właśnie. Daleka od narzucania swoich poglądów na temat odżywiania, wprowadziła zainteresowanych w kolorowy świat kuchni wegańskiej, gdzie królują: soczewica, ciecierzyca, fasola... Idzie wiosna, a za nią lato, to czas, w którym matka natura nie skąpi warzyw i owoców, dobry czas dla wegan, ale też dla tych, których nuży (z całym szacunkiem) rolada, kluski i modro kapusta. Chętnych (do dobrej zmiany) odsyłam do poczytania bloga naszej prelegentki Wegański blog. Wszystko jest w głowie. Polecam smalec z fasoli! A desery... palce lizać!
   Serdecznie zapraszam na kolejne spotkania z panią Sylwią Falkiewicz, które odbędą się 27 kwietnia i 30 maja br. o godz. 18 w Centralnej Wypożyczalni.

   Wasza Bibliotekarka

    DSC_1945

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Autor(ka):
   czytelnia123
   Czas publikacji:
   sobota, 01 kwietnia 2017 11:15
 • czwartek, 30 marca 2017
  • MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KSIĄŻKI DLA DZIECI 2 KWIETNIA

   2 kwietnia na całym świecie obchodzimy Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. Święto zostało ustanowione w 1967 roku przez IBBY.  

   Co roku inny kraj jest gospodarzem tego dnia projektując i rozsyłając plakat z mottem.

   Tegorocznym gospodarzem święta jest Rosja. Polsce przypadł ten zaszczyt w 1980 roku, motto „Książka moim oknem na świat” wymyślił Wojciech Żukrowski, a plakat projektował Jerzy Czerniawski.

   Data nie jest przypadkowa – to dzień urodzin Hansa Christiana Andersena – Duńczyka, którego baśnie znają dzieci w wielu zakątkach naszego globu.

   Celem święta jest rozpowszechnianie czytania dzieciom i uświadamianie jak jest ważne oraz jak wielki wpływ ma na rozwój dziecka.

   Oddział Dziecięcy we współpracy z Mediateką zorganizował z tej okazji imprezę multimedialną dla uczniów klasy IV Szkoły Podstawowej nr 4 oraz dzieci z Niepublicznego Przedszkola Żaczek. Oto relacja ze spotkania:

    

   28_i_29

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   czytelnia123
   Czas publikacji:
   czwartek, 30 marca 2017 12:43
 • piątek, 24 marca 2017
  • ROK RZEKI WISŁY 2017

    

   1467 był pierwszym rokiem wolnej żeglugi na Wiśle. Rozpoczął się wtedy ponad 300 letni „Złoty Okres” żeglugi Wiślanej.

   22 czerwca 2016 Sejm przyjął uchwałę, w której ustanowił rok 2017 Rokiem Rzeki Wisły, ponieważ na ten rok przypada 550 rocznica pierwszego wolnego flisu na Wiśle.

   Z tej właśnie okazji Dział Dziecięcy Centralnej Wypożyczalni  i Mediateka zaprosiły uczniów klas II Szkoły Podstawowej nr 4 na baśniową podróż po miastach leżących nad Wisłą.  

   Dzieci obejrzały filmiki o poszukiwaniu źródeł Wisły, o smoku wawelskim, podróżowały wirtualnie z biegiem rzeki”, poznały legendę o jej powstaniu, a na zakończenie pokolorowały obrazki.

    

    

    

   ROK_WISY

   Ciąg dalszy nastąpi...

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   czytelnia123
   Czas publikacji:
   piątek, 24 marca 2017 13:32
 • środa, 22 marca 2017
  • Zaproszenie na spotkanie...

    

   Witam i informuję, że:

   Dnia 30.03.2017 r. o godz. 18:00 w Bibliotece Centralnej w Wirku

   odbędzie się spotkanie czytelnicze z Panią

   SYLWIĄ FALKIEWICZ,

   praktykującą weganką, popularyzatorką

   wegańskiego stylu życia i przyszłą autorką książki o weganizmie.

    

   Współczesny człowiek ma tak niewielki wpływ na utrzymanie w zdrowiu i witalności własnej osoby, że odżywianie może stać się dziedziną pełnej kontroli nad tym elementem ludzkiej egzystencji. Oczywiście trzeba jednak pamiętać, aby po drodze nie zgubić  zdrowego dystansu, czyli nie utracić kontroli nad tą kontrolą, bo to prowadzi do patologii, a tego byśmy nie chcieli. Zgodnie z zasadą, że jesteś tym, co jesz, możemy zdecydować, kim na pewno nie chcemy być. Dlatego też człowiek, co prawda jest istotą mięsożerną, ale niekoniecznie musi nią umrzeć, pozostawiając po sobie stosy zbielałych kości braci swoich mniejszych. Współczesna nauka dowodzi, że bez mięsa i innych produktów pochodzenia zwierzęcego da się żyć, a jakość i długość tego życia bywa lepsza i większa. Do tego stylu życia namawiać nas będzie nasza prelegentka, wieloletnia weganka P. Sylwia Falkiewicz. Żywię głęboką nadzieję, że już sam widok uroczej blogerki przekona nieprzekonanych, a już na pewno skłoni do zastanowienia się nad problemem, bo jak mówi jedna z bohaterek  Sierpnia w hrabstwie Osage : „człowiek zjadając mięso karmi się strachem… zabijanego zwierzęcia”.

   Serdecznie zachęcam do uczestnictwa w spotkaniu!

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Autor(ka):
   czytelnia123
   Czas publikacji:
   środa, 22 marca 2017 11:15
 • sobota, 18 marca 2017
  • Kącik POEtronowy.

   WITAM
   Szkoda, że ta długo wyczekiwana wiosna przychodzi wraz ze smutkiem, spowodowanym  odejściem Wojciecha Młynarskiego.  Chociaż nawet gdyby żył sto lat, to dla miłośników  jego twórczości, i tak zbyt krótko. Wszyscy zapamiętamy go jako wyjątkowego poetę, choć sam o sobie nie lubił tak mówić, wolał skromniej nazywać się tekściarzem, dodam tylko, że  wielu kultowych już piosenek , a także charyzmatycznego wykonawcę  piosenki autorskiej.  Ponadto: reżysera, satyryka, kabareciarza, artystę estradowego, librecistę,  tłumacza, przez niektórych autorów uznawanego za najwybitniejszego twórcę tekstów w powojennej historii kabaretu literackiego w Polsce. Po prostu Wojtka Młynarskiego, człowieka, który robił swoje. A oto kilka  jego tekstów:
   JKruk_20120329_MLYNARSKI_WOJCIECH_BUSKO_IMG_3420
   JAK ARTYŚCI SZLI DO NIEBA

   Czeka was, czeka was,
   Historyjka taka czeka was, jak trzeba,
   No a morał ma, że ajajaj,
   Jak to raz, jak to raz,
   Jak to dwaj artyści szli do nieba,
   Jak to do nieba artyści szli dwaj.

   Jeden - as-, jeden - as-,
   Jeden - ascetyczny koryfeusz,
   Jeden - szekspirowski wielki tuz,
   Jeden - as i koryfeusz,
   No a drugi - szarak i chudeusz,
   Co w "Makbecie" halabardę niósł.
   Jeden - as i koryfeusz,
   No a drugi - szarak i chudeusz,
   Co w "Makbecie" halabardę niósł.

   Dodajmy tu, że szarak ów,
   Co w życiu swym na scenie wyrzekł siedem słów,
   Jedną konkretną umiejętność miał:
   Potrafił zrobić mrówkę - i...
   Kolegom w krąg płynęły łzy,
   Za kulisami z mrówki każdy w głos się śmiał,
   Każdy, każdy z mrówki w głos się śmiał!

   Dobry Bóg, dobry Bóg,
   Gdy naszego tuza ujrzy, tak zawoła:
   "Ach, szanowny pan, nie może być!
   Czekaj pan, czekaj pan,
   Erudytę mam ja tu Anioła,
   Ty sobie, złotko, na spacer z nim idź!

   No a ty, no a ty,
   Ty mi zaraz, bracie, mrówkę zrobisz!" -
   Wołał Pan i śmiał się ile sił.
   "Ach, nie będę już markotny,
   Mój artysto, dzięki stokrotne!" -
   Wołał Pan i głośno brawo bił.
   "Ach, nie będę już markotny,
   Mój artysto, dzięki stokrotne!" -
   Wołał Pan i głośno brawo bił.

   Artysto, oto morał jest:
   Artysto, nad swym losem nigdy nie roń łez.
   Głowa do góry, smutki odgoń precz!
   I zapamiętaj sobie, że:
   Gdy umiesz coś - docenią cię,
   A kto i kiedy - to już całkiem inna rzecz...
   To już jest zupełnie inna rzecz!

   JESIENNY PAN

   Choć nie wiem kto to jest
   i nie wiem skąd go znam
   Codzień spotyka mnie
   Jesienny śmieszny Pan

   Parasol wielki ma
   i zmartwień trochę też
   przez pusty idzie park
   w czerwony liści deszcz

   Lecz gdy ostatni liść
   ze smutnych spadnie drzew
   on razem z białą mgłą
   rozpływa się

   Gdy park pożółknie znów
   powróci znowu tam
   jesieni szukać barw
   Jesienny śmieszny Pan

   A wtedy spotkam go
   i pójdę z nim przez park
   on będzie blisko tak
   mych rąk mych warg

   Gdy park pożółknie znów
   i biała wzejdzie mgła
   będziemy razem szli
   Jesienny Pan i ja

    

   JESTEŚMY NA WCZASACH

   Za oknami noc, w górach śniegu moc okrywa wszystko
   czort jedyny wie, co rzuciło mnie w to uzdrowisko.
   Na parkiecie szum, wczasowiczów tłum spleciony gęsto,
   siedzę tutaj sam, a przed sobą mam orkiestrę męską.
   Typ, co szarpie bas wie, że nadszedł czas, gdy w kimś na bańce
   czuła struna drgnie i rozpoczną się góralskie tańce.
   Jest górala wart taniec, gdy masz fart, gdy dziewczę kwili.
   Z basem typ to wie, więc uśmiecha się i już po chwili:

   Dla sympatycznej panny Krysi z turnusu trzeciego
   od sympatycznego pana Waldka: "pucio-pucio"!

   Jesteśmy na wczasach w tych góralskich lasach,
   w "propieniach" słonecznych opalamy się.
   Orkiestra "przygryfa" "sykocznego" béguine'a,
   to nie twoja "fina, "sze" "podryfam cię"...

   Ta panna Krysia, panna Krysia
   królowała na turnusach nie od dzisiaj,
   a każdego roku właśnie o tej porze
   przyjeżdżała tu, do pensjonatu „Orzeł".
   Kuracjuszy rozmarzony wzrok
   śledził wciąż jej każdy gest i krok.

   Za oknami noc, w górach śniegu moc na drzewach wisi,
   czort jedyny wie, że basista też się kocha w Krysi...
   Wie jedyny czort, co kosztuje to, by wciąż od nowa
   brać kontrabas i tłumiąc pożar krwi tak anonsować:

   Dla sympatycznej panny Krysi z turnusu trzeciego
   od sympatycznego oczywiście niewątpliwie pana Mietka: pucio-pucio!

   Jesteśmy na wczasach w tych góralskich lasach,
   w "propieniach" słonecznych opalamy się.

   A panna Krysia, panna Krysia
   z panem Mietkiem, co się tuż przed chwilą przysiadł
   przemierzała wzdłuż i wszerz parkietu przestrzeń,
   ale nigdy nie spojrzała ku orkiestrze,
   skąd basisty rozmarzony wzrok
   śledził wciąż jej każdy gest i krok.

   Za oknami noc, w górach śniegu moc okrywa wszystko,
   cały turnus śpi, a wśród innych śni i nasz basista,
   że dokoła szum, na parkiecie tłum, przy czołach czoła,
   a on rzuca bas i ma w oczach blask i głośno woła:

   „SPOKÓJ ORKIESTRA!!!
   Teraz... dla sympatycznej panny Krysi...
   z turnusu trzeciego... ode mnie...
   Panno Krysiu... kocham panią!... Wszystko..."

   Ha ha ha ha ha ha ha ha!!! Co to się działo, co się działo!
   Uzdrowiska pół ze śmiechu sie skręcało
   i skręciło by do końca biednych ludzi,
   gdyby wreszcie się basista nie obudził...
   Bo miewamy często głupie sny,
   ale potem się budzimy i:

   Dla sympatycznej panny Krysi z turnusu trzeciego
   od sympatycznego , niewątpliwie, pana Waldka:
   "pucio-pucio"!

   JESZCZE W ZIELINE GRAMY


   Przez kolejne grudnie, maje
   Człowiek goni jak szalony
   A za nami pozostaje
   Sto okazji przegapionych
   Ktoś wytyka nam co chwilę
   W mróz czy w upał, w zimie, w lecie
   Szans nie dostrzeżonych tyle
   I ktoś rację ma, lecz przecież

   Jeszcze w zielone gramy, jeszcze nie umieramy
   Jeszcze któregoś rana odbijemy się od ściany
   Jeszcze wiosenne deszcze obudzą ruń zieloną
   Jeszcze zimowe śmiecie na ogniskach wiosny spłoną
   Jeszcze w zielone gramy, jeszcze wzrok nam się pali
   Jeszcze się nam pokłonią ci, co palcem wygrażali
   My możemy być w kłopocie, ale na rozpaczy dnie
   Jeszcze nie, długo nie

   Więc nie martwmy się, bo w końcu
   Nie nam jednym się nie klei
   Ważne, by choć raz w miesiącu
   Mieć dyktando u nadziei
   Żeby w serca kajeciku
   Po literkach zanotować
   I powtarzać sobie cicho
   Takie prościuteńkie słowa

   Jeszcze w zielone gramy, jeszcze nie umieramy
   Jeszcze się spełnią nasze piękne dni, marzenia plany
   Tylko nie ulegajmy przedwczesnym niepokojom
   Bądźmy jak stare wróble, które stracha się nie boją
   Jeszcze w zielone gramy, choć skroń niejedna siwa
   Jeszcze sól będzie mądra a oliwa sprawiedliwa
   Różne drogi nas prowadzą, lecz ta, która w przepaść rwie
   Jeszcze nie, długo nie

   Jeszcze w zielone gramy, chęć życia nam nie zbrzydła
   Jeszcze na strychu każdy klei połamane skrzydła
   I myśli sobie Ikar co nie raz już w dół runął
   Jakby powiało zdrowo, to bym jeszcze raz pofrunął
   Jeszcze w zielone gramy, choć życie nam doskwiera
   Gramy w nim swoje role naturszczycy bez suflera
   W najróżniejszych sztukach gramy, lecz w tej, co się skończy źle
   Jeszcze nie, długo nie!

   OCH TY W ŻYCIU

   Słów znowu parę skreślić muszę,
   Bo choć w tym nie ma mojej winy,
   Lecz znowu mam rozdartą duszę
   Z powodu - śmieszna rzecz - dziewczyny

   Taki byłem hardy,
   Taki byłem twardy,
   Ani mnie się o tym dotąd śniło,
   Dotąd nie wiedziałem,
   Dzisiaj zrozumiałem,
   Co to jest poezja oraz miłość.

   Że w tych sprawach to się liczy byle listek, byle śmieć -
   Pan mnie rozumie?!

   I kalendarz robotniczy może żółty kolor mieć -
   Pan mnie rozumie?!

   A gdy fruną kormorany i mgła snuje się jak dym
   W sitowia szumie,
   To mężczyzna ukochany się skojarzyć może z tym

   Pan mnie rozumie?!
   Pan nie rozumie!

   Och, ty w życiu, ty w życiu jedyna,
   Do dziewczyny tej wzdycham wśród marzeń,
   Lecz choć nie wiem, gdzie leży przyczyna,
   Ja się jej z tym raczej nie kojarzę

   Ta poezja mnie przesłania wokół cały świat, i wiem -
   Pan mnie wyczuwa?!

   Że nie musi się z mieszkaniem czy z mieszkaniem kończyć dzień -
   Pan mnie wyczuwa?!

   Że to jest brutalny krzyk, przeboju gwizd, banału brak
   I ptak, co fruwa...
   I z tym wszystkim ten kochany się kojarzy - niech go szlag!

   Pan mnie wyczuwa?!
   Pan nie wyczuwa!

   Och, ty w życiu, ty w życiu jedyna,
   Do dziewczyny tej wśród marzeń wzdycham,
   Lecz choć nie wiem, gdzie leży przyczyna,
   Ona wciąż mnie nie chce i odpycha!

   Ona nie ma tych skojarzeń, czemu nie ma - nie wiem sam! -
   Pan to przyswaja?!

   A ja świat intymnych marzeń - jak mężczyźni inni - mam -
   Pan to przyswaja?!

   Czasem myślę, że to wszystko jest już blisko, jest tuż,tuż,
   Świat mnie upaja
   A po chwili sen mój pryska, nie kojarzę się i już!

   Pan to przyswaja?!
   Pan nie przyswaja!

   Och ty w życiu, ty w życiu jedyna,
   Och ty dolo, och dolo ty mojaż,
   Sympatyczna, liryczna dziewczyno,
   Skojarz ty mnie sobie wreszcie, skojarz

   Och ty w życiu, ty w życiu jedyna,
   Och ty dolo, ty dolo, ty dolo...

   OGRZEJ MNIE

   Dzień, czy noc, czy to skwar czy
   też mróz, jednaka treść
   nieodmiennie rozbrzmiewa w tej piosence:
   Memu ciału wystarczy
   trzydzieści sześć i sześć,
   mojej duszy potrzeba znacznie więcej,
   Memu ciału wystarczy
   coś wypić i coś zjeść,
   trochę pospać na boku czy na wznak
   i nasz cud gospodarczy
   zapewnia mi to, lecz
   moja dusza niezmiennie prosi tak:
   Ogrzej mnie,

   wierszyku pełen cudowności,
   wspólniku mojej bezsenności
   ogrzej mnie, ogrzej mnie!
   Rozżarz mnie
   niedokończona zdań wymiano,
   cudowna kłótnio, w pół urwana
   rozżarz, rozżarz mnie!
   Ach, życie ogrzej rozpal duszę mą, bo skona,
   do stu, do dwustu, do tysiąca, do miliona,
   wsłuchaj się w duszy mej prośby
   natarzcywe:

   Chcę mieć gorączkę! Give me fever!

   rozpal mnie,
   blada kuzynko Melpomeno,
   jedną zagraną dobrze sceną,
   rozpal, rozpal mnie,
   Ogrzej mnie,
   świecie utkany z głupich marzeń,
   akordeonie w nocnym barze,
   ogrzej, ogrzej mnie!

   A świat na to powiada:
   normalny duszy stan,
   to nie musi być stan podgorączkowy,
   pana trzeba przebadać,
   przedsięwziąć jakiś plan
   by te bzdurne problemy raz mieć z głowy!

   Kombinują, badają
   czy pies to, czy to bies,
   a mej duszy radości ciągle brak,
   po staremu nadaje uparte SOS,
   po staremu codziennie błaga tak:

   Ogrzej mnie,
   zażarta na ten świat niezgodo,
   z którą rozstałem się tak młodo
   powróć, ogrzej mnie!
   Rozżarz mnie
   chwilo szaleństwa i radości
   mej tożsamości, niezmienności
   dowiedź - rozżarz mnie!

   Mój świecie rozpal duszę moją aż do końca,
   mój świecie zamień duszę mą w cząsteczkę słońca,
   niech świeci w mroku, niech rozjaśnia dni parszywe
   chcę mieć gorączkę! Give me fever!

   Rozpal mnie,
   słonecznikowa kresko krzywa,
   złota Van Gogha perspektywo
   rozpal, rozpal mnie
   Ogrzej mnie
   miłości, której nie znam jeszcze
   z wiosennych bzów liliowym deszczem
   przyjdź i ogrzej mnie!

   ŻAL MI NADZIEI

   Żal mi nadziei, co się nie spełniły
   żal białych płatków, co pomknęły w dal,
   żal mi tych dziewczyn, które się spóźniły
   na karnawału najpiękniejszy bal

   Żal mi okazji, które zmarnowałem
   przez chwile tremy, co dopadła mnie,
   żal mi tych listów, których nie wysłałem,
   podpisywanych: miła kocham cię
   Dlatego przeżyć chcę do cna
   to wszystko, co mi życie niesie,
   gdy młoda wiosna bzami gra,
   gdy się zapala wczesna jesień

   By nie żałować wierszy niespełnionych,
   nie minąć nuty, która szuka słów
   i dotknąć białych ramion wyrzeźbionych
   w światłości, która nie powróci znów...

   Żal mi nadziei, co się nie spełniły
   żal wczesnej wiosny, gdy dojrzewa liść,
   żal mi tej drogi, którą mgły spowiły,
   którą w nieznane nie umiałem iść

   Żal mi tych losów, których nie kupiłem
   a przecież wygrać mógłby każdy z nich,
   żal mi tych włosów, których nie tuliłem
   i nawet dostrzec nie umiałem ich
   Więc chcę do bólu przeżyć to
   co jeszcze z życia mi zostało,
   żeby wspominać było co
   żeby się nic nie zmarnowało

   By czas jaskrawy dognać i przegonić
   żeby nie stchórzyć, nie pójść drogą złą
   i aby jednej chwili nie uronić
   z wielkiej podróży, w której jestem wciąż

    

   ...żeby wspominać było co, żeby się nic nie zmarnowało... pamiętajmy o Wojtku Młynarskim...

    

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Autor(ka):
   czytelnia123
   Czas publikacji:
   sobota, 18 marca 2017 14:16
  • "Właśnie przeczytałam..."

   Witam,

   160424352x500

   I jak zwykle w tym miejscu zachęcam do czytania. Tym razem polecam książeczkę z pozoru niepozorną, zowie się „Ulica Abrahama”
   i jest autorstwa Joanny Łukowskiej. O dziwo P. Joanna jest z wykształcenia matematykiem, ale już od paru dobrych lat para się pisarstwem  do magazynów kobiecych i twórczością niezależną. Debiutowała romansem  „Nieznajomi z parku” opublikowanym pod pseudonimem Joan Bowen, ale coraz częściej sięga do  fantasy i opowiadań dla dzieci. „Ulica Abrahama” nie jest ani jednym, ani drugim, a tym bardziej trzecim. Zatem jest powieścią wyjątkową, chociaż w istocie bardzo prostą historią życia niejednego  Abrahama Zimmermana, który wbrew niechęci środowiska ośmielił się mieć marzenia i odwagę, by je zrealizować. Ta swoista powiastka filozoficzna, czy można by rzec przypowieść  zachwyca, wzrusza, a przede wszystkim skłania do refleksji. Zwraca uwagę uważnemu czytelnikowi, że to świat wartości, a nie rzeczy  nadaje sens naszemu życiu, wiedzie nas właściwą drogą, czasem doprowadzając do własnej Ulicy Abrahama. Pokazuje jak ważni dla nas są spotykani, być może przypadkiem, albo i nie, bo któż to wie na pewno, mądrzy ludzie, którzy uczą nas świata, motywują nasze działania, uskrzydlają  nasze marzenia i wreszcie gdy dorastamy do ich realizacji, usuwają się w cień dając szansę nowemu. „Ulica Abrahama” pokazuję, że życie nie jest proste, ale mając pasję, jasno wytyczony cel
   i odpowiednich ludzi wokół siebie można nadać mu sens, który czyni człowieka szczęśliwym. A przecież o to w życiu chodzi!  -  rzekła poszukująca pasji, celu i oczekująca szczęścia Wasza Bibliotekarka.

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   czytelnia123
   Czas publikacji:
   sobota, 18 marca 2017 12:20
 • czwartek, 09 marca 2017
  • Kącik POEtronowy.

   Witam i radośnie zapraszam słowami Marka Grechuty :

   „Dzisiaj rano niespodzianie zapukała do mych drzwi
   Wcześniej niż oczekiwałem przyszły te cieplejsze dni
   Zdjąłem z niej zmoknięte palto, posadziłem vis a vis
   Zapachniało, zajaśniało, wiosna, ach to ty
   Wiosna, wiosna, wiosna, ach to ty”

   do wiosennego poetyzowania.  Albowiem wiosna to najpiękniejsza z pór roku i jak żadna inna  nie wzbudza tylu pozytywnych wzruszeń. Fenomen wiosny, przebudzenia się natury, fascynował poetów wszystkich epok i wiosna pozostaje niewątpliwie najczęściej opiewaną porą roku. Wielu poetów wykazuje szczególne upodobanie do tej części kalendarza. Na przykład  Leśmian, to przede wszystkim poeta wiosny i lata, z kolei Julian Przyboś ze wszystkich pór roku nieomal wyłącznie ukochał wiosnę, co pozostaje w całkowitej zgodzie z jego ogólnym, optymistycznym poglądem na świat, równie wrażliwi na uroki wiosny pozostawają Staff, Iwaszkiewicz, Tuwim, czy Wierzyński. Zresztą, którz z nas zwykłych zjadaczy chleba, wiosną nie bywa poetą! Zanim jednak rozwiniemy się poetycko, oddajmy głos tym , którzy  przeszli do historii literatury, bądź są już w drodze.   Leopold Staff : WIOSNA

   Siedzę w ogrodzie.
   Wszystko jest stare odwiecznie.
   Słońce, drzewa, kwiaty.
   Tylko ja jestem młody,
   jak własny wnuk,
   Jak wielu wnuków,
   Bo jest ich tłum.
   Śmieją się ze mnie.
   Ja też.

   Ewa Lipska : TEGO ROKU

   Tego roku wiosna zaskoczyła nas wszystkich
   - jak rzeka niedorzeczna nas obeszła.
   Tego roku wiosna zaskoczyła nas wszystkich
   - tak nagle po piętrach się rozeszła.

   Przedwcześnie dojrzała
   dzieci deprawuje

   Maria Pawlikowska-Jasnorzewska : WIOSNA

   W parku, wokoło jakiegoś nudnego popiersia,
   zakwitły bzy jedwabne, ciężkie – cała Persja!
   Posąg szepce do siebie: Bzy kwitną. Jestem wieszcz.
   Żałuję bardzo. Czego? Wiosno, ty już wiesz …

   Rafał Wojaczek : BYŁA WIOSNA, BYŁO LATO

   Była wiosna, było lato, i jesień, i zima
   Był poeta, co sezony cierpliwie zaklinał


   Na mieszkanie i na miłość, na trochę nadziei
   Na odrobinę ode klęski, oddalenie nędzy


   Na ojczyznę, tę dziedzinę śmierci niechybionej
   Na jawną różę uśmiechu pięknej nieznajomej


   Na prawo ważnego głosu, na wiersz nie bez echa
   Na Księgę, która by mogła nie zwać się gazeta


   Na dzień dobry, na noc cichą, na sen, nie na koszmar
   Na matkę, na ojca, wreszcie i na litość Boga


   Ale choć się wierszem wolnym trudził albo rymem
   Sennym szeptem, pełnym głosem, rozpaczliwym krzykiem


   Wiosna przeszła, lato przeszło, i jesień, i zima
   I poeta nie zaklina ale już przeklina

    

   Mieczysław Jastrun : Z WIOSNĄ

   Nie wiersze rosną – rosnę ja
   Zachwytem, gniewem, niepokojem.
   Nie wiem, daleko mi do dna,
   I wszystko dawne – już nie moje.

   W otwartym oknie. Czuby wierzb
   Chylą się w wietrze. Idzie burza.
   Z jej warg wydętych ciepły szept
   Ucisza ptaki, kwiaty zmruża.

   Ja – z wiosną. We mnie rośnie świat
   Z milczenia. I gdy wy mówicie:
   „To nic nowego”, „To deszcz spadł”,
   „To idzie burza”, dla mnie – życie.

   Zachęcam do pisania, a już na pewno do czytania poezji, bez względu na porę roku. Wasza Bibliotekarka - wiosennie nastrojona!

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Autor(ka):
   czytelnia123
   Czas publikacji:
   czwartek, 09 marca 2017 17:04
 • piątek, 17 lutego 2017
  • MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KOTA ( 17 LUTEGO)

   Od 2013 roku obchodzimy w naszej bibliotece Dzień Kota, który przypada na 17 lutego. Z tej okazji Dział Dziecięcy we współpracy z Mediateką zorganizował w bieżącym roku  Tydzień Kota od 13 do 17 lutego, żeby przyjąć wszystkie klasy pierwsze i drugie Szkoły Podstawowej nr 14.

   Imprezy odbywały się w bibliotecznej galerii.

   Na wstępie była prezentacja slajdów dotyczących historii Herberta kota z kluczy, potem dzieci usłyszały opowiadanie o kocie, następnie rozwiązywały quiz „Czy znasz te koty?”, wyklejały kontur kota- była to praca zbiorowa całej klasy , a na zakończenie obejrzały film o Filemonie i Bonifacym. Oto foto relacja z naszych spotkań;

    

   13_I_i_14_IIA

    

   14_IIA_i_15_II_C

    

   16_IIB_i_17_IID

    

   Do zobaczenia 23 października na trzecich urodzinach kota Herberta

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   czytelnia123
   Czas publikacji:
   piątek, 17 lutego 2017 15:16

Tagi

Zakładki

Kanał informacyjny