Biblioteka Centralna w Rudzie Śląskiej

Wpisy

 • piątek, 16 marca 2018
  • Luteranizm

   Spieszę donieść, iż za nami niezwykle udany wieczór, a to za sprawą spotkania, które odbyło się 13 marca br. w Centralnej Wypożyczalni. Gościł u nas
   ks. Marcin Brzóska, proboszcz i administrator Parafii Ewangelickich
   w Świętochłowicach i w Wirku. Pastor niezwykle zajmująco opowiadał
   o luteranizmie i samym Marcinie Lutrze, o reformacji, jej przyczynach
   i skutkach. Dwie godziny opowieści snutej przez księdza minęły zbyt szybko, pozostawiając zasłuchane z wyraźnym niedosytem. Gospodynie spotkania mają nadzieję (myślę, że nie bezpodstawną), iż nasz prelegent  skorzysta
   z ponownego zaproszenia, by uczynić zadość rozbudzonej ciekawości przybyłych.

                                                  Wasza Bibliotekarka

   DSCN2259                

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Autor(ka):
   czytelnia123
   Czas publikacji:
   piątek, 16 marca 2018 16:25
 • piątek, 09 marca 2018
  • MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KSIĄŻKI DLA DZIECI

   Międzynarodowy Dzień Książki Dla Dzieci obchodzimy 2 kwietnia.  

   W ten dzień, w 1805 roku urodził się słynny duński baśniopisarz Hans Christian Andersen, autor takich klasyków jak „Brzydkie kaczątko”, „Calineczka” czy „Królowa Śniegu”. 

   Święto uchwalono w 1967 roku przez Międzynarodową Izbę ds. Książek dla Młodych Ludzi (IBBY). Każdego roku gospodarzem święta jest inne państwo, do jego zadań należy przygotowanie plakatu oraz napisanie motta, listu, opowiadania lub innego tekstu na tę okoliczność.

   Polska była gospodarzem w 1980 roku, wtedy motto „Książka moim oknem na świat” wymyślił Wojciech Żukrowski,                a plakat projektował Jerzy Czerniawski.

   Z okazji święta, biblioteki, domy kultury czy księgarnie organizują imprezy promujące literaturę dla dzieci – warsztaty, dyskusje, wystawy, itp. 
   Dołączając do tej akcji Dział Dziecięcy Centralnej Wypożyczalni  i Mediateka organizują już od wielu lat spotkania dla przedszkolaków i uczniów z pobliskich placówek.

   W bieżącym roku uczestniczyli w nich uczniowie klas I-III ze Szkoły Podstawowej nr 4

   Podczas imprezy dzieci zapoznały się z krótką historią tego dnia, który obchodzony jest już po raz pięćdziesiąty pierwszy. Następnie wysłuchały motta Wojciecha Żukrowskiego z Polski (1980), przesłania Pat Mory z USA ( 2013), Listu do dzieci Świata z Irlandii ( 2014), brazylijskiej baśni pt. „Dlaczego morze lamentuje” ( 2016). Potem zaprezentowano klasykę Andersena pt. „Brzydkie kaczątko” w formie  książki mówionej, słuchowiska i filmu.

   „Kiedy czytamy, opowiadamy lub słuchamy , ćwiczymy naszą wyobraźnię. Któregoś dnia, bez naszej wiedzy, jedna z tych historii wróci do nas, pomagając rozwiązać trudności, jakie napotykamy w życiu”

   CZYTAJCIE!

    

    

   II_i_III_B_sp.4 

    

   9.03.18      

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   czytelnia123
   Czas publikacji:
   piątek, 09 marca 2018 12:29
 • środa, 07 marca 2018
  • Kłopoty Burka...

   Siadł Burek pod murek i myśli: -

   Oto przyszła zima, a ja budki nie mam.

   Nic nie warta budka stara,

   bo tu dziurka, a tam szpara.

   Źle się będę w lutym miał,

   hau, hau, hau, hau, hau, hau! [...]

    

   Poranki Baśniowe dla dzieci z Przedszkola im. Słonecznej Doliny poświęcone były najwierniejszemu przyjacielowi człowieka jakim jest pies.

   Podczas spotkania dzieci wysłuchały tytułowego opowiadania Lucyny Krzemienieckiej „Kłopoty Burka z podwórka”, następnie kilku piosenek o pieskach.  Poznały historię dzielnego psa Basko, który obronił staruszkę przed rabusiem wg opowiadania Renaty Piątkowskiej oraz psa, który został pomocnikiem niepełnosprawnego chłopca z opowiadania „Prezent” D.E. Sobiesiaka.

   Na zakończenie dzieci starsze kolorowały historyjkę obrazkową, którą mogą wykorzystać w przedszkolu do opowiadania          o Burku, zaś młodsze kolorowały portrety piesków.

    

   26.02_S_i_B

    

   2.03_18

    

   2.03.18_a

   Dziękujemy.

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   czytelnia123
   Czas publikacji:
   środa, 07 marca 2018 15:59
 • sobota, 03 marca 2018
  • MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KOTA ( 17 LUTEGO) c.d.

   "Fajna Ferajna" świętowała Dzień Kota z małym opóźnieniem bo 3 marca, odwiedziła nas w ten dzień grupa dzieci z Kółka Czytelniczego przy Szkole Podstawowej nr 20 z Rudy Śląskiej 7

   Plan spotkania był podobny : najpierw prezentacja „Kot przyjaciel biblioteki”, opowiadanie „Przepraszam czy jesteś czarownicą?”, quiz „Czy znasz te koty?” oraz film pt. „Przygody kota Filemona”. Na zakończenie spotkania dzieci wykonały portret kota wg własnego pomysłu, dowolna techniką.

   Członkowie Kółka Czytelniczego odwiedzili jeszcze naszą Czytelnię i poznali zasady jej funkcjonowania, mogli też przejrzeć czasopisma przeznaczone dla dzieci.

    

   3.03.18

    

   3.03.18_a

    

   Do zobaczenia.

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   czytelnia123
   Czas publikacji:
   sobota, 03 marca 2018 13:41
 • poniedziałek, 26 lutego 2018
  • DZIEŃ KOTA

   17 lutego był Światowy Dzień Kota, obchodzony jest on już od 1990 roku, a wszystko zaczęło się we Włoszech. W Polsce zaczęliśmy świętować w 2006 roku.

   Nasza biblioteka ma na parapecie okna „kota z kluczy”, w związku z tym włączamy się do obchodów tego święta zapraszając dzieci na spotkania.  Podczas  imprez organizowanych razem z Mediateką przedstawiamy slajdy pt. „Kot przyjaciel biblioteki”, następnie dzieci rozwiązują quiz „Czy znasz te koty?” , potem  oglądają film „Przygody kota Filemona” i  na zakończenie kolorują sylwetki kotów. Gościliśmy uczniów Szkół Podstawowych nr 13 i 4 oto foto relacja ze spotkań :

    

   20.02.18

    

   23.02.18

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   czytelnia123
   Czas publikacji:
   poniedziałek, 26 lutego 2018 13:23
 • wtorek, 20 lutego 2018
  • "Właśnie przeczytałam..."

   622261352x500

   Niestrudzeni miłośnicy literatury wiedzą, że dobra narracja, nawet jeśli toczy się nieśpiesznie wciąga czytelnika bez reszty.   „Córka” Eleny  Ferrante jest właśnie taką powieścią, w której niby nic się nie dzieje, a trudno się od niej oderwać. O autorce wiemy niewiele. Przypuszcza się, że publikuje pod pseudonimem, a kryjąca się pod nim tożsamość jest przedmiotem licznych spekulacji medialnych.  Sama zainteresowana twierdzi, że „książka, która już raz została napisana, nie potrzebuje więcej swojego autora”.  Pytanie czy autor zatęskni  jeszcze za swoją książką? Dość powiedzieć, że  poczynając od debiutu (1992), Ferrante okrzyknięto „najważniejszą powieściopisarką swojego pokolenia”. Tezę tą, potwierdza ogromna rzesza miłośników jej twórczości na całym świecie. Do tej grupy zalicza się również Wasza Bibliotekarka.

   Główną bohaterką „Córki” jest Leda, rozwiedziona nauczycielka literatury angielskiej, matka dwóch dorosłych córek,  mieszkających razem z ojcem w Kanadzie, przebywająca  obecnie na wakacjach w nadmorskiej miejscowości na południu Włoch.  Samotny wyjazd i spokojnie płynący czas letniego wypoczynku poświęcony częściowo leniuchowaniu, sprzyja podpatrywaniu spotykanych przypadkowo ludzi, w tym pewnej licznej, włoskiej rodziny, która zwykle plażuje nieopodal. Ze szczególnym zainteresowaniem Leda przygląda się  młodej, pięknej kobiecie, nieodłącznie towarzyszącej swojej córeczce, bawiącej się lalką, która to lalka, odegra „brzemienną” rolę w tej historii ( Jakieś skojarzenia z Prusem?), nijak pasującej do hałaśliwej, zachowującej się dość obcesowo rodziny.
   Obserwacja relacji  między poszczególnymi krewnymi, a nade wszystko matką i córeczką uwalnia w kobiecie bolesne wspomnienia dotyczące swojego dzieciństwa, a także  wyborów życiowych, których dokonała,  jako żona i matka, a które zaciążyły nad losami jej rodziny. Widok czułych gestów wpędza Ledę w poczucie winy, bo  przypomina jej o gorzkich doświadczeniach własnego macierzyństwa. Jednak  spotkanie i nawiązanie znajomości z młodą matką uświadamia bohaterce Ferrante, że rzeczy, zdarzenia, czy ludzie widziane z własnej perspektywy, nie zawsze są takie jakimi się wydają. Podobnie bywa z rolami pisanymi dla nas przez życie, nie wszystkie są szyte na naszą miarę, choć z czasem przekonujemy się, że lepszej obsady dla nas być nie mogło. Być może trzeba nam innej perspektywy, żeby dostrzec  to, co w życiu  jest najważniejsze.

   O czym donosi Wam niezmiennie, skłonna do refleksji i oczarowana twórczością Eleny Ferrante -  Wasza Bibliotekarka.

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Autor(ka):
   czytelnia123
   Czas publikacji:
   wtorek, 20 lutego 2018 11:38
 • poniedziałek, 12 lutego 2018
  • JAROSZEK I INNE ŚLĄSKIE STWORKI

   W zajęciach feryjnych o Jaroszku  wzięły udział dwie grupy dzieci ze świetlic socjoterapeutycznych im. Św. Elżbiety z Wirku         i Św. Filipa Nereusza z Halemby. Dzieci zwiedzały wirtualnie Muzeum Śląskie, wysłuchały opowiadania o Jaroszku wg książek pani Beaty Grochowskiej, spotkały się ze skarbnikiem oglądając film pt.” Bolek i Lolek wśród górników”, poznały straszydła śląskie  w filmiku Szlak śląskiej Godki (heksa, utopek , bebok , strzyga).  Na koniec pokolorowały portret Jaroszka.

    

   1.02.18

    

   6.02.18

   Do zobaczenia na kolejnych zajęciach.

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   czytelnia123
   Czas publikacji:
   poniedziałek, 12 lutego 2018 11:56
 • niedziela, 11 lutego 2018
  • Kącik POEtronowy

    

   11

    

   Przyczyną kolejnego wpisu stała się okazja nie lada, a mianowicie 195. rocznica urodzin śląskiego poety ludowego Juliusza Ligonia. Aby nie zostać posądzoną, że cudze chwalę, swego nie znam, przytaczam kilka faktów z życia tego zacnego i jakże pracowitego syna śląskiej ziemi. Urodził się w 1823 roku w rodzinie kowala dworskiego w Prądach pod Koszęcinem, kształcił się samodzielnie, pracował jako kowal w Królewskiej Hucie (dzisiejszy Chorzów), a także w hucie hr. Renarda
   w Zawadzkiem. Mimo ciężkiej wielogodzinnej pracy fizycznej prowadził ożywioną działalność oświatową kolportując polskie gazety i książki. Był współtwórcą i sekretarzem polskiego Towarzystwa Pożyczkowego zorganizowanego w 1869 roku na wzór towarzystw wielkopolskich, które obok celów finansowych, miały za zadanie przeciwdziałać germanizacji i umacniać język polski na Śląsku. Zorganizował także pierwszą polską bibliotekę publiczną w Zawadzkiem. Uczestniczył w zakładaniu polskiego Konsumu i Towarzystwa Wzajemnej Pomocy, organizacji robotniczej w Królewskiej Hucie. Równocześnie zdobywał wiedzę przez wytrwałe samokształcenie, prenumerował i czytał pisma wielkopolskie, pomorskie, galicyjskie. Współpracował
   z wieloma czasopismami: „Gwiazdka Cieszyńska”, „Zwiastun Górnośląski”, „Katolik”, „Gazeta Górnośląska”, chełmiński „Przyjaciel Ludu” oraz lwowski „Dzwonek”. Pisał artykuły publicystyczne, wiersze utwory sceniczne, dialogowane gawędy, opowiadania. Był obok Karola Miarki współtwórcą regionalnego dramatu ludowego na Górnym Śląsku . W utworach łączył ton patriotyczny
   z tendencją oświatowo-dydaktyczną i moralną. Poezja Juliusza Ligonia pod względem artystycznym wyrastająca z tradycji pieśni ludowych, zawarta jest w zbiorach: Piosnki zabawne oraz Iskra miłości z Górnego Śląska. Osobno ukazał się poemat Obrona Wiednia, czyli niemieckiego państwa i chrześcijaństwa, przez Jana Sobieskiego. W teatrach amatorskich cieszyły się powodzeniem zwłaszcza sztuki Dobry syn i Los sieroty. Juliusz Ligoń jako pisarz wyróżniał się pełną świadomością narodową, a jego twórczość odegrała istotną rolę w walce
   o polskość Śląska. Kuźnik-poeta zmarł na gruźlicę w 1883 roku, jego spuścizna literacka jest rozproszona po czasopismach, tylko nieliczne utwory wydano w druczkach zwartych. By ocalić od zapomnienia ... poniższy wiersz. Z pozdrowieniami i do miłego zobaczenia w bibliotece!

                                                                                            Wasza Bibliotekarka

    

    

    Mowa ojczysta

    

   Matki głosie, matki mowo,
   Jak brzmisz mile i wzorowo!
   Pierwsze słowo, co mnie tknęło,
   Jakie słodkie dla było!
   Mowa, w której je wydałem,
   Brzmieć mi będzie w życiu całem.

    

   Ach! Jakiż ból w duszy czuję,
   Gdy u obcych się znajduję!
   Uczyć muszę się ich mowy
   I obcymi mówić słowy.
   Nie kocham ich, bo są inne,
   Nie tak cudne, jak rodzinne.

    

   Mowo ojców mych wspaniała!
   Któraż, jak ty, doskonała?
   W słowach, w zwrotach foremniejsza?
   Żadnej dźwięk mnie nie ogłuszy,
   Bo ty jedna z serca, z duszy!

    

   Brzmij mi mowo ojców dalej,
   Brzmij z dnia na dzień mi wspanialej;
   Brzmij w rozmowie, brzmij w śpiewaniu,
   Brzmij za życia, brzmij w skonaniu;
   Brzmij, gdy mnie do trumny złożą,
   I nad grobem, gdzie położą.


   Juliusz Ligoń, Iskra miłości z Górnego Śląska…, Katowice 1919.

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Autor(ka):
   czytelnia123
   Czas publikacji:
   niedziela, 11 lutego 2018 23:56
 • piątek, 09 lutego 2018
  • Zaproszenie na spotkanie

   CENTRALNA WYPOŻYCZALNIA SERDECZNIE ZAPRASZA NA SPOTKANIE Z KS. MARCINEM BRZÓSKĄindeks2

                                                                      

   PROBOSZCZEM  WIRECKIEJ PARAFII EWANGELICKIEJ.160pxWirek_protestant_church

   Wszystkich zainteresowanych wiedzą na temat religii „braci naszych młodszych”  miło nam będzie  gościć
   13 marca 2018 r.  w Galerii Krekot (II piętro).  Początek spotkania godz. 18:15, wstęp wolny.

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Autor(ka):
   czytelnia123
   Czas publikacji:
   piątek, 09 lutego 2018 13:11
  • "Śmieciosztuka"

   7 stycznia 2012 roku w czasie zimowych ferii dzieci wysłuchały baśni braci Grimm  pt.”Trzy liście wężowe” i „ Biały wąż”,            a następnie wykonały fragment węża z rolek po papierze, ozdobionych różnymi materiałami według pomysłów dzieci.

   Tak powstała nasza tradycja; co roku w ferie zimowe i wakacje letnie nasz papierowy wąż rośnie wciąż.

   W bieżącym roku świętowaliśmy szóste urodziny węża, wprawdzie z miesięcznym opóźnieniem bo 7 lutego, ale był papierowy tort, świeczki,  i odśpiewane „sto lat”. Potem dzieci zrobiły nowy fragment  w motylki i w serduszka.  Zobaczcie:

    

   A_POCZTEK1

    

   B_kontynuacja_1314

    

   C_kontynuacja_1315

    

   D_kontynuacja2017

    

   20181

   Do zobaczenia.

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   czytelnia123
   Czas publikacji:
   piątek, 09 lutego 2018 08:58

Tagi

Zakładki

Kanał informacyjny