Biblioteka Centralna w Rudzie Śląskiej

Wpisy

 • piątek, 16 czerwca 2017
  • "W ŚWIECIE BAŚNI"

   W dniach 12 i 14 czerwca odbył się w naszym dziale konkurs pt. „W Świecie Baśni”, na zakończenie  trzyletniego cyklu spotkań z uczniami nauczania początkowego  ze Szkoły Podstawowej nr 4. Odbył się on w   dwóch etapach, pytania dotyczyły baśni wysłuchanych przez dzieci w roku szkolnym 2016/2017, do  wyboru miały jedną z trzech odpowiedzi. Uczestnicy konkursu pracowali w ciszy i skupieniu. Na zakończenie ogłoszono nazwiska zwycięzców, były gratulacje  i nagrody dla nich oraz upominki dla wszystkich uczestników konkursu.

   Oto nasi zwycięzcy:   

   Klasa III B      I miejsce    Piotr K.

                         II miejsce   Karolina J. i Błażej L.

   Klasa III C      I  miejsce   Julia J.

                         II  miejsce   Zuzia K., Martyna W. i Grzegorz T.

   Klasa III A      I miejsce    Jakub  P.

                         II  miejsce   Emilia D.

                         III  miejsce  Wiktoria L. i Oskar D.

    

   12.06.17B

    

   12.06.17C

    

   14.06.17A

    

   Życzymy Baśniowych Wakacji  :)

                                            

                                            

    

    

    

    

    

    

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   czytelnia123
   Czas publikacji:
   piątek, 16 czerwca 2017 12:11
 • poniedziałek, 12 czerwca 2017
  • Warsztaty piękna...

   Szklane zlewki, tajemnicze mazidła, unosząca się para…, to nie laboratorium imć pana Twardowskiego, jeno czytelnia Miejskiej Biblioteki Publicznej , chwilowo zamieniona na laboratorium pani Anny Rutkiewicz, farmaceutki,  której pasją są kosmetyki naturalne. Okazuje się, że amatorów ekologicznych kremów, balsamów
    i dezodorantów jest całkiem sporo, zważywszy na liczbę gości. Niezmiernie nam miło, że zaproponowany temat, został tak entuzjastycznie przyjęty przez naszych czytelników.
   W związku z powyższym warsztaty na pewno będą kontynuowane.
   kos_11
   O czym donosi (i doniesie)            

   niezmiernie zadowolona  Wasza  Bibliotekarka

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   czytelnia123
   Czas publikacji:
   poniedziałek, 12 czerwca 2017 12:04
 • środa, 07 czerwca 2017
  • ROK WISŁY 2017

    2017 Rok Rzeki Wisły trwa nadal, jak pamiętacie mija  550 rocznica pierwszego wolnego flisu na Wiśle.

   Z tej właśnie okazji Dział Dziecięcy Centralnej Wypożyczalni  gościł dzieci z Przedszkoli  nr 20 i 37 

   Było to spotkanie podczas którego dzieci podróżowały wirtualnie z biegiem rzeki”, wysłuchały legend;

   • o źródłach Wisły pt. „Białka i Czarna"
   • o powstaniu rzeki pt. „Warkocz królewny Wisły”

   obejrzały filmik z serii „Porwanie Baltazara Gąbki” o smoku wawelskim, a na zakończenie pokolorowały obrazki.

    

    

   p._20

    

   6.06.17

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   czytelnia123
   Czas publikacji:
   środa, 07 czerwca 2017 16:09
 • sobota, 03 czerwca 2017
  • CZYTAMY!

   Impreza „Jak nie czytam, Jak czytam” odbyła się w Centralnej Wypożyczalni MBP pod hasłem „Spotkanie z Mikołajkiem”. Uczestniczyli w niej uczniowie klasy II Szkoły Podstawowej nr 4.

   Najpierw w  Dziale Dziecięcym dzieci wykonały zakładki do książek (kolorowały, wycinały,  kleiły), potem udały się do galerii bibliotecznej, gdzie  o godzinie 10,00 zaczęły czytać, każde dziecko wypożyczony egzemplarz „Mikołajka”. Trwało to 15 minut. Następnie była zabawa ; tworzenie nowego opowiadania, dzieci po kolei czytały zdania ze strony 10 swoich książek- powstała bardzo śmieszna historyjka. Na zakończenie spotkania dzieci obejrzały film o Mikołajku i otrzymały upominki z okazji swojego święta.

    

   1.06.blog

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   czytelnia123
   Czas publikacji:
   sobota, 03 czerwca 2017 14:28
  • W stronę weganizmu,

   ... czyli w kierunku wyznaczonym przez P. Sylwię Falkiewicz, podążyliśmy ostatni już raz we wtorkowe popołudnie, przy niestety niesprzyjającej aurze. Ale chociaż pogoda nie dopisała, to nie zniechęciła najwytrwalszych adeptek weganizmu do przybycia.

   DSC_0003

    

   Kolejny już raz P. Sylwia nie zawiodła swoich słuchaczy. Rzeczowo, bez dystansu, potoczyście  przekazała obecnym  szereg praktycznych i teoretycznych wiadomości z zakresu żywienia wegańskich dzieci. Obaliła parę stereotypów, podała kilka sprawdzonych przepisów, wtrąciła parę anegdot, odesłała do swojego bloga i zapowiedziała powstanie książki o weganizmie. Wspomniała, że prowadzone w bibliotece spotkania służyć jej będą za materiał poglądowy do projektowanej publikacji. Podziękowała przyszłym weganom za obecność, życzyła wytrwałości i pożegnała się z wdziękiem przynależnym wiotkim sylfidom. I tyleśmy ją widzieli…
   Pani Sylwio do następnego spotkania, tym razem promującego Pani Książkę, oby jak najszybciej. Z naszej strony dziękujemy za owocną współpracę i zaszczepienie słuchaczom  pięknej idei w pozornie przyziemnej dziedzinie życia – żywieniu.
   Odtąd moje credo życiowe brzmieć będzie : Żyj i pozwól żyć, dlatego nie jem niczego co ma oczy. OCZYWIŚCIE!
   To napisała rozentuzjazmowana pozytywną zmianą wegańska neofitka - Wasza Bibliotekarka.

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Autor(ka):
   czytelnia123
   Czas publikacji:
   sobota, 03 czerwca 2017 13:03
 • piątek, 26 maja 2017
  • Popołudnie z "Ulissesem"

    

            Zgodnie z zapowiedzią Waszej Bibliotekarki, wczorajsze popołudnie (25.05 br.) umiliła wszystkim przybyłym, Małgorzata Borowska, przedstawiona we wcześniejszym wpisie.
   Jak zwykle dała upust swojej erudycji w bardzo zgrabnym i rzeczowym wykładzie, w którym przybliżyła czytelniczkom kulturę irlandzką ze słynnym "Ulissesem" Jamesa Joyce’a w tle. Znane wszystkim dzieło, które rzadko kto przeczytał, nazywane pornograficznym i nieprzyzwoitym, łagodniej „epopeją nowoczesności” czy „epopeją ciała”, opisuje dzień z życia dwóch ludzi, Stefana Dedalusa i jego „nowego”, wyidealizowanego ojca, Leopolda Blooma, przemierzających Dublin.      
             W "Ulissesie" Joyce przetworzył tkankę fabularną "Odysei" na realia współczesnego Dublina, wprowadzając na karty powieści postacie będące odpowiednikami bohaterów eposu Homera.
   Powieść stanowiła rewolucję w sztuce opowiadania. Pisarz zastosował w sposób dotychczas nie praktykowany monolog wewnętrzny, tzw. strumień świadomości, ukazując ta drogą najbardziej tajone, intymne, wcześniej nie wyrażane w literaturze podświadome rejony ludzkich obsesji, tęsknot i skojarzeń. Autor odrzucił wszelkie ograniczenia cenzury i konwenansu, równie istotna była nowa koncepcja czasu, który w powieści jest realny i mityczny zarazem. Dzięki temu trwa tu i teraz oraz zawsze i wszędzie.
              Pani Małgosia dołożyła wszelkich starań, by czasu nie zmarnować, co więcej dwie godziny wypełniła po brzegi rzetelną informacją o kulturze Zielonej Wyspy.
            

    O czym donosi, wielce kontenta Wasza Bibliotekarkairl

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   czytelnia123
   Czas publikacji:
   piątek, 26 maja 2017 15:56
 • sobota, 20 maja 2017
  • Biblioteka w Admont.

   Miniony tydzień (Tydzień Bibliotek) i nadchodzące wakacje są doskonałą okazją do odwiedzenia rozmaitych książnic, wireckiej Centrali i jej filii nie wyłączając. Tym, którzy zapuszczą się w bardziej odległe rejony, na przykład urokliwej Styrii, nazywanej zielonym sercem Austrii, mogę zaproponować  bibliotekę opactwa w Admont, która była tematem spotkania w galerii Miejskiej Biblioteki Publicznej
   w Wirku, 11 maja. Prezentacja tej perły baroku, czy jak kto woli ósmego cudu świata, wkomponowała się pięknie w Dzień Bibliotekarza
   i Bibliotek, obchodzony ósmego maja. Wracając do Admont…
   Opowiadać o tym pięknym miejscu można długo,  na pewno należy zapamiętać, iż znajduje się tam największa na świecie klasztorna sala biblioteczna, z sufitem zdobnym w barwne freski, z arcydziełami rzeźby barokowej, złoconymi regałami , wreszcie  unikatowym księgozbiorem. Oprócz biblioteki , gościnni benedyktyni zapraszają turystów  do zwiedzenia Muzeum Historii Naturalnej
    i Muzeum Sztuki Współczesnej. Zapraszam i ja, Wasza Bibliotekarka.

    admont

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   czytelnia123
   Czas publikacji:
   sobota, 20 maja 2017 14:31
 • piątek, 19 maja 2017
  • Warsztaty piękna

   NATURALNA PIELĘGNACJA SKÓRY W DOMU

   images2

    

   Na warsztaty dla kobiet, mężczyzn, dzieci
   w dniu  08.06.2017 r. o godz. 18:00
   zaprasza
   ANNA RUTKIEWICZ,
   magister farmacji, pasjonatka naturalnej pielęgnacji urody
   oraz
   Biblioteka Centralna przy ul. Dąbrowskiego 18.

   Anna Rutkiewicz wprowadzi nas w świat naturalnych kosmetyków prezentując podstawowe zasady pielęgnacji, proponując pomysły na własne kosmetyki i demonstrując produkcję kremu domowymi sposobami, dlatego też wszystkich przybyłych prosimy o przyniesienie pustych słoiczków na skomponowany specyfik. Wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy!

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Autor(ka):
   czytelnia123
   Czas publikacji:
   piątek, 19 maja 2017 16:02
  • Zaproszenie do wzięcia...

   Wszystkich chętnych zapraszamy na „Bloomsday, czyli wokół „Ulissesa” Jamesa Joyce’a”,  wykład Małgorzaty Borowskiej przygotowany na okoliczność Festiwalu Polsko-Irlandzkiego w dniu 25.05.2017 r.  o godz. 18:00 w gościnnych murach Biblioteki Centralnej.bloomsday

   Spotkanie jest inspirowane przez zainicjowany w mieście festiwal kultury polsko – irlandzkiej.
   Prelegentka P. Małgorzata Borowska, absolwentka filologii polskiej UŚ przybliży zgromadzonym najsłynniejsze dzieło literatury irlandzkiej „Ulissesa”  Jamesa Joyce’a. Chcemy przypomnieć, że
   książka była przedmiotem wielu kontrowersji, oskarżano ją o nieprzyzwoitość. Dziś jednak – dzięki docenieniu techniki strumienia świadomości, eksperymentów z prozą, żartów, parodii i aluzji oraz bogatych charakterystyk – „Ulisses” uznawany jest za arcydzieło światowego modernizmu. 
   Wstęp wolny, jak zwykle.

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Autor(ka):
   czytelnia123
   Czas publikacji:
   piątek, 19 maja 2017 15:49
 • wtorek, 16 maja 2017
  • TYDZIEŃ BIBLIOTEK 8-15 MAJA 2017 ROKU

   Miesiące kwiecień i maj poświęcone są książce i bibliotece.

    2 Kwietnia w dzień urodzin Hansa Christiana Andersena obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Książki Dla Dzieci, 8 maja świętowaliśmy Dzień Bibliotekarza, a w dniach 8-15 maja 2017 r. odbyła  się XIV edycja programu Tydzień Bibliotek.

   Hasło Tygodnia Bibliotek 2017 brzmiało „Biblioteka. Oczywiście!”.

   W ostatnich latach zmienia się funkcja bibliotek, zwiększa się zakres działań biblioteki publicznej; można w niej nie tylko czytać i obcować z książką, ale też obejrzeć wystawę czy film, nauczyć się języka, spotkać z przyjaciółmi oraz zdobyć wszelkie potrzebne informacje.

   Biblioteka to miejsce dla czytelnika w każdym wieku, każdego wyznania i koloru skóry, gdzie może się w pełni realizować.

   Tym razem odwiedziły Bibliotekę Centralną dzieci z odległej  Szkoły Podstawowej  nr 7. W bibliotecznej Galerii zobaczyły filmik o wrocławskich krasnalach, slajdy pt. "Kot nasz biblioteczny przyjaciel" oraz animację pt. "Dziwny świat kota Filemona". Następnie wykonały wspólną prace plastyczną- wykleiły portret kota Herberta.  

   Na koniec odwiedziły Dział Dziecięcy i Mediatekę.

   Oto foto relacja ze spotkań:

    

   10.05.17

    

   .15.05.17_a

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   czytelnia123
   Czas publikacji:
   wtorek, 16 maja 2017 12:20

Tagi

Zakładki

Kanał informacyjny